Pirinççi Köyü İtalyanlar´ın ilgi odağı oldu!

09.06.2017 16:51:00 tarihinde eklendi, 398 kez okundu
İTALYANLAR MANDA SÜTÜNE BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYOR

Sağlık açısından inek sütüne göre daha faydalı olan, içeriğinde daha fazla kalsiyum, demir, çinko ve vitamine sahip olan manda sütüne ilgi her geçen gün artıyor. Sütünün yanısıra, yoğurdu, tereyağı ve kaymağına olan talebin artması, inek sütüne göre beş kat daha karlı olması ve devlet teşviki, manda yetiştiriciliğini cazip hale getirdi. Manda yetiştiriciliğinin öne çıktığı yerler arasında Eyüp'ün Pirinççi, Işıklar, Ağaçlı, Akpınar, Çiftalan, İhsaniye ve Odayeri köyleri de yer alıyor.

Biz de Eyüp'ün değil İstanbul'un büyük bir kesiminin manda sütü ihtiyacını karşılayan bu köylerden biri olan Pirinççi'ye gittik ve ailesiyle birlikte manda yetiştiriciliği yapan Reşit Onat'ın mandırasını dolaşarak sohbet ettik.


MANDA SÜTÜ, İNEK SÜTÜNDEN 4 KAT DAHA PAHALI

Babası Reşat Onat, abisi Raşit Onat'la birlikte 2010 yılından beri mandıra işletmeciliği yapan Reşit Onat, "Kendimi bildim bileli hayvancılıkla uğraşıyoruz, daha önce inek ve keçi yetiştiriciliği yaptık fakat daha sonra buradaki arazi şartlarına uygun olması, manda sütünün değerlenmesi ve talebin artmasıyla manda yetiştiriciliğine başladık. Eyüp Belediye Başkanımız Remzi Aydın'da zaman zaman bizi ziyaret ederek desteklerini esirgemiyor" diyor. Köyde kendileri dışında beş ailenin daha bu işten ekmek yediğine değinen Onat "Ben bu işe dört beş baş hayvanla başladım, şu anda 160 baş mandamız var. Bir manda 10 ay 10 günde bir yavru doğurur. Bir mandanın yetişkin hale gelip süt vermesi için dört yıl geçmesi gerek. Yetişkin hale geldikten sonra bir mandadan günde 6 litre , inekten ise 30-40 litre arası süt alabilirsiniz. Fakat inek sütünün litresi 1.5 lirayken mandanın ki 6 liradır ve bir manda 35-40 yaşına kadar yaşayabilir" açıklamasını yapıyor.


İTALYANLAR MANDA SÜTÜNE BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYOR

Manda sütünde yağ, protein ve mineral madde oranlarının diğer çiftlik hayvanlarına göre daha yüksek olduğunun vurgulayan Raşit Onat "Manda sütünün kolestrol oranı düşüktür. Ayrıca yağ oranı yüksektir ve süt ürünleri yüksek kalorilidir. Manda sütünden çok iyi kaymak ve yoğurt olur. Biz burada günde 350 – 400 litre arası süt alıyoruz, tabii hava şartlarına göre bu durum değişiyor, çünkü mandanın meraya çıkıp otlaması gerekiyor. Sütlerimizi ise genelde fabrikalara ve muhallebici gibi küçük işletmelere veriyoruz. Bakırköy, Bahçelievler, İkitelli gibi İstanbul'un birçok ilçesine sütlerimiz gidiyor. Bir de özellikle manda sütünden çok iyi mozzarella peyniri olduğu için İtalyanlar büyük ilgi gösteriyor. İhracaat ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirten Onat, Hatta duyduğuma göre Kandıra tarafında İtalyanların kurduğu bir mandıra bile varmış" diyor.

"MANDA ETSİZ SUCUT OLMAZ"

Mandanın sütünden olduğu kadar ülkemizde pek tercih edilmese de etinden de faydalanıldığını sözlerine ekleyen Onat "Manda eti durduğu zaman çok çabuk siyahlaştığı için kasaplar tarafından pek tercih edilmiyor. Aslında yediğiniz zaman tadı sığır etinden pek farklı değildir, ayırt edemezsiniz. Manda eti en çok sucuk yapımında kullanılıyor. Manda etsiz sucuk olmaz" şeklinde konuşuyor.

 GÜLÜZAR RESULOĞLU

POZİTİF ENGELLİLER


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS